Página principal - דף הבית
אם ברצונך להכיר אותנו, לחץ על התמונה
Este site é uma realização da
União Sefardita Hispano-Portuguesa
(Israel)
Copyright © 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013
.Todos os direitos reservados


מפת האתר
א מפה לכל משנה תורה לרבי משה בן רבי מימון, בפורטוגלית, עם קשורים.
ב הקדמה למשנה תורה בפורטוגלית. הגענו עתה לספר זמנים, ועומד תרגומנו בהלכות שבת. בע"ה, כוונתנו לסיים את כל החיבור (י"ד ספרים) בתוך כמה שנים,על מנת לאפשר לכל יהודי שידע את התורה שעל-פה כולה, גם אם הלשון העברית אינה שגורה בפיו.
ג מילון להסברת מושגים ביהדות בפורטוגלית - נכתב במיוחד על מנת להקל לדובר פורטוגלית הבנת הטקסט בתרגומנו למשנה תורה.
ד הדף מסביר על מהותה של תורה שבעל פה וכל חילוקיה ופרטיה, ומביא את הקורא להבין למה כה רבים התבלבלו לגבה. הדף נכתב במיוחד לקוראי פורטוגלית. עתה מופיע אף בספרדית ובעברית.
ו דרכי נועם - ספר כללי התלמוד לפי האלף בית, מחולק בכ"ב נתיבים, לרבי שלמה די אוליוירה, אב"ד של הקהל הספרדי באמסטרדם במאה ה-xvii, עם הערות של ר' יעקב די אוליוירה מבוססות בעיקר בדברי גאוני בבל וכנסת הגדולה של ר' חיים בנבנישתי. במיוחד לקוראי עברית שעוסקים בתורה תדיר. אנו ממשיכים לשפר את העבודה הזאת על מנת להקל יותר ללומדי התלמוד, וכן נוסף את הספר המפורסם של ר' יצחק קמפנטון, גאון קסטיליה על דרכי לימוד הגמרא בשיטת העיון הספרדית.
ז דפי הסבר מיוחדים לדוברי פורטוגלית על הסנהדרין כמערכת וכמצוה המוטלת על עמנו, שאסור להתעלם ממנה. אחריו, דף הסבר על מהות המשיח ומלכותו, וקיים קישור אליו בדף זה.
ח דפי הסבר לעמים על שבע מצות בני נח, על תפקיד עם ישראל בעולם, ועל החשיבות להיזהר מדברים שלא נאסרו להם בפירוש, אבל הביאו כמה אומות להתחייב הכחדה מפני שגורמים לדירדור מידות האדם.
ט אזהרה ליהודים בכלל על הסכנה המסתתרת אחרי פניו של המיסיון הנוצרי המיוחד להזמנת היהודים, המכנים את עצמם ה"יהודים"-המשיחיים, שמשקיעים עזרות אלפי דולרים על מנת להעביר יהודי אחד על דתו. דף זה מכוון אל המיסיון בלבד, ואינו פוגע בעולם הנוצרי.
י מהי הקבלה, ומה עמדותינו (עמדת אתרנו) כלפיה.
יא תפילת תחנונים מיוחדת להיאמר על ידי צאצאי האנוסים.
יב רשימת שמות גאוני בבל (סורא ופומבדיתא) בפורטוגלית. כולל הסברים על תקופתם וחשיבותם ליהדות ספרד.
יג שו"ת בענינים רבים ממבקרנו.
יד רשימת כמה מחכמי הספרדים וצדיקים אשר מסרו את נפשם במוקד לקידוש שם שמים. (כל כמה זמן מוסיפים בה שמות נוספים). בפורטוגלית בלבד.
טו תשובות רבנים גדולי הדורות במאות האחרונות ובמאה הזאת בענייני האנוסים וכיצד יש להתייחס אליהם. כתבים אלה נכתבו במיוחד לרבנים וחכמי התורה.
טז "איזוהי הדרך הנכונה?" - דף הסבר על מצב היהדות המחולקת לקבוצות שונות ומשונות, ושבכל אחת אפשר יהיה למצוא, אם אמת גם שקר, יחדיו ילכו. אין הכוונה לקבוצות שנטשו את היהדות בקיומה, כי אם ל"בלגאן" הקיים בתוך הדתיים עצמם לפלגיהם והשקפותיהם, וכולם "מבוססים" על התורה. דף הסבר לאנוס השב, ולבעלי תשובה בכלל, המוצאים את עצמם נבוכים ומבולבלים מול היהדות הסיסגונית האקטואלית.
יז מה ההבדלים בין היהדות הרפורמית, קונסרבטיבית ואורטודוקסית? למה מובילה ההתרחקות מהיהדות התלמודית???
יח מי היה רבי משה בן מימון? - דף זה עדיין קיים רק בפורטוגלית. למה אתרנו מתייחס כל כך בכבוד לאישיות הרבנית הזאת, שמכנים אותו כאב האנוסים.
יט כתב יד עברי כמנהג הספרדים "סוליטריו".
כ האם צאצאי אנוסים צריכים לעבור תהליך גיור, למרות שהוא יהודי במקורו? הדף קיים רק בפורטוגלית, ומסביר לצאצא האנוסים בעניין הקושי להביא מסמכים על יהדותו.
כא הכר אחד האתרים החשובים ללימוד תורה והלכה בעברית ואנגלית: מכון ממרא ללימודי היהדות. בו תמצא: תנ"ך, משנה, תוספתא, גמרא (ללא מפרשים) ומשנה תורה!
כב תנ"ך מלווה בתרגום פורטוגלי. העבודה נעשתה בסיגנון מיוחד כדי לתת תשובה לפירושים ותרגומים לא מכוונים על פי לשון המקרא בפשוטו, על מנת להושיט יד לעזרה ליהודים מבולבלים על ידי המיסיון.

כג למד לקרוא בתורה ובנביא בטעמים. עבודה מיוחדת במינה, מלווה בכמה מנהגים שונים, אך מרוכזת באופן שיטתי ללימוד הטעמים כנהוג בקהילות צאצאי יהודי ספרד ופורטוגל (כגון: הספרדים מאמסטרדם).

כד במיוחד לבנות ישראל: בישולים אופיניים לעדה הספרדית ובני עדות המזרח.

דף הבית

מבקר יקר: אין בארגוננו הפליה בין יהודים ויהודים, ואנו פושטים את ידינו לכל בן ישראל שיהיה לו צורך בעזרתנו בכל עניני היהדות.
טרם השגנו את המצב הכלכלי הנחוץ כדי שנוכל לישם את מבוקשנו ותיקוותנו ביחס להושיט עזרה ליהודים שלהם יש קושי בקנית חפצי דת, כמו טלית, תפילין ועוד.
אנו תקוה שבזמן קרוב נהיה מוכנים וערוכים למלא משימות אלו ולתת כל עזרה אפשרית ובכל תחום בהם קיים הקושי, בדרך כלל כספי.
כפי שהנך יכול להתרשם, עבודתנו מופנת בעיקר אל צאצאי האנוסים, אך לא רק אליהם.
אנו מתכוננים בזמן קצר יחסית לתת סיוע בכל מה שקשור ליהדות, ולעזור לכל צאצא אנוסי האינקיויזיציה לשוב למקורותיו.
אתרנו נערך על ידי רבנים, והם רבנים מנהלי אירגוננו, ואנו מקוים שעוד רבנים בכל בעולם, ובעיקר בארצות אליהם נהרו רוב פליטי האינקיויזיציה בהסואה נוצרית, יחושו לעזרם בהזדהות עמוקה אתנו באהבת ישראל אמיתית, ותהיה להם אוזן קשבת לאלה שמחפשים את הדרך חזרה אל עמם, וצועדים עתה את הצעדים הראשונים בשיבתם אל חיק היהדות האבוד.

Escreva-nos:

rabino@judaismo-iberico.org

איחוד ספרדי-פורטוגלי

União Sefardita Hispano-Portuguesa

POB 443 - `Elí - Gush Shiloh
DN Binyamin 44828
Israel

Copyright © 2004, 2005, , 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013

Todos os direitos reservados.

Página principal - דף הבית